Image: Bionime (MTD)
Bionime (MTD)
mylife Pura
Blood glucose meter with mylife Pura test strips.
Sample Volume: 0.75 µl Test Time: 5 s Memory: 500 Connectivity: usb
Technical specifications
| Brand | Bionime (MTD) |
|---|---|
| Model | mylife Pura |
| Test strips | mylife Pura |
| Sample Volume | 0.75 µl |
| Test Time | 5 seconds |
| Memory | 500 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | Yes (Handballen oder Unterarm) |
| Connectivity | usb |
| Compatible Apps | mylife Software, Diabass, SiDiary, Diasend |
| Measurement Range | 0.6–33.3 mmol/l |
| Dimensions | 90.6 × 46 × 16.5 mm |
| Weight | 53 g |
| Temperature range | 10–40 °C |
| Battery | 2 × CR2032 |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data. CHF 46.80 Best price
redcare-apotheke.ch
Blutzuckermessgerät Kit (mmol/L)
As of: 2026-04-19
CHF 57.15
puravita.ch
Blutzuckermessgerät Kit (mmol/L)
As of: 2026-04-19
Price not listed
amavita.ch
Blutzuckermessgerät Kit (mmol/L)
As of: 2026-04-19
Price not listed
sunstore.ch
Blutzuckermessgerät Kit (mmol/L)
As of: 2026-04-19
Compatible test strips & accessories
This device uses mylife Pura. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.