Image: Roche
Roche
Accu-Chek Guide
Blood glucose meter with Accu-Chek Guide Teststreifen test strips.
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 4 s Memory: 720 Connectivity: bluetooth
Technical specifications
| Brand | Roche |
|---|---|
| Model | Accu-Chek Guide |
| Test strips | Accu-Chek Guide Teststreifen |
| Sample Volume | 0.6 µl |
| Test Time | 4 seconds |
| Memory | 720 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | Yes |
| Connectivity | bluetooth |
| Compatible Apps | Diabass, mySugr, Accu-Chek SmartPix, Accu-Chek Care |
| Measurement Range | 0.6–33.3 mmol/l |
| Dimensions | 80 × 47 × 20 mm |
| Weight | 40 g |
| Temperature range | 4–45 °C |
| Battery | 2 × CR2032 |
| Bolus calculator | Yes |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data. CHF 45.70 Best price
digitec.ch
Set/Kit incl. 10 test strips, lancing device
As of: 2026-04-19
CHF 56.80
ambushop.ch
Set/Kit incl. 10 test strips, lancing device
As of: 2026-04-19
CHF 58.45
eshop.accu-chek.ch
Set/Kit incl. 10 test strips, lancing device
As of: 2026-04-19
CHF 58.90
galaxus.ch
Set/Kit incl. 10 test strips, lancing device
As of: 2026-04-19
Compatible test strips & accessories
This device uses Accu-Chek Guide Teststreifen. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.