Image: Roche
Roche
Accu-Chek Instant
Blood glucose meter with Accu-Chek Instant Teststreifen test strips.
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 4 s Memory: 720 Connectivity: bluetooth
Technical specifications
| Brand | Roche |
|---|---|
| Model | Accu-Chek Instant |
| Test strips | Accu-Chek Instant Teststreifen |
| Sample Volume | 0.6 µl |
| Test Time | 4 seconds |
| Memory | 720 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | Yes |
| Connectivity | bluetooth |
| Compatible Apps | Diabass, mySugr, Accu-Chek SmartPix, Accu-Chek Care |
| Measurement Range | 0.6–33.3 mmol/l |
| Dimensions | 77 × 49 × 15 mm |
| Weight | 43 g |
| Temperature range | 4–45 °C |
| Battery | 2 × CR2032 |
| Bolus calculator | Yes |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data. CHF 29.90 Best price
diabetesprodukte.ch
Set/Kit incl. 10 test strips
As of: 2026-04-19
CHF 32.50
online-apotheke.ch
Set/Kit incl. 10 test strips
As of: 2026-04-19
CHF 41.06
apo24.ch
Set/Kit incl. 10 test strips
As of: 2026-04-19
CHF 58.45
eshop.accu-chek.ch
Set/Kit incl. 10 test strips
As of: 2026-04-19
Compatible test strips & accessories
This device uses Accu-Chek Instant Teststreifen. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.