Image: Abbott
Abbott
FreeStyle Precision Neo
Blood glucose meter with FreeStyle Precision test strips.
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 1000
Technical specifications
| Brand | Abbott |
|---|---|
| Model | FreeStyle Precision Neo |
| Test strips | FreeStyle Precision |
| Sample Volume | 0.6 µl |
| Test Time | 5 seconds |
| Memory | 1000 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | No |
| Connectivity | None |
| Compatible Apps | — |
| Measurement Range | 1.1–27.8 mmol/l |
| Dimensions | 59 × 86 × 8 mm |
| Weight | 35 g |
| Temperature range | 15–40 °C |
| Battery | 2 × CR2032 |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data.Compatible test strips & accessories
This device uses FreeStyle Precision. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.
Similar devices
Ascensia Diabetes Care
Contour Next
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 800 Alt Test Sites: Yes
from CHF 58.25
Details
Axapharm
Healthpro-X1
Sample Volume: 0.5 µl Test Time: 5 s Memory: 365
from CHF 58.30 (2 offers)
Details
LifeScan
OneTouch Verio Flex
Sample Volume: 0.4 µl Test Time: 5 s Memory: 500
from CHF 44.60
Details