Image: Axapharm
Axapharm
Healthpro-X1
Blood glucose meter with Healthpro-Teststreifen test strips.
Sample Volume: 0.5 µl Test Time: 5 s Memory: 365 Connectivity: usb
Technical specifications
| Brand | Axapharm |
|---|---|
| Model | Healthpro-X1 |
| Test strips | Healthpro-Teststreifen |
| Sample Volume | 0.5 µl |
| Test Time | 5 seconds |
| Memory | 365 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | No |
| Connectivity | usb |
| Compatible Apps | Diabass 6, Diabass Pro, med-import, Glucodiary |
| Measurement Range | 0.6–33.3 mmol/l |
| Dimensions | 88.4 × 50.3 × 18.5 mm |
| Weight | 46 g |
| Temperature range | 10–40 °C |
| Battery | 2 × CR2032 |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data. CHF 58.30 Best price
apothekedrogerie.ch
Blutzuckermessgerät
As of: 2026-04-19
CHF 69.30
vitaserv.ch
Blutzuckermessgerät
approximate; other pharmacies list up to CHF 99
As of: 2026-04-19
Price not listed
xtrapharm.ch
Blutzuckermessgerät
As of: 2026-04-19
Price not listed
sdg-shop.ch
Blutzuckermessgerät
As of: 2026-04-19
Compatible test strips & accessories
This device uses Healthpro-Teststreifen. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.
Similar devices
Abbott
FreeStyle Precision Neo
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 1000
from CHF 33.50 (4 offers)
Details
Ascensia Diabetes Care
Contour Next
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 800 Alt Test Sites: Yes
from CHF 58.25
Details
LifeScan
OneTouch Verio Flex
Sample Volume: 0.4 µl Test Time: 5 s Memory: 500
from CHF 44.60
Details