Image: LifeScan
LifeScan
OneTouch Verio Flex
Blood glucose meter with OneTouch Verio test strips.
Sample Volume: 0.4 µl Test Time: 5 s Memory: 500 Connectivity: bluetooth
Technical specifications
| Brand | LifeScan |
|---|---|
| Model | OneTouch Verio Flex |
| Test strips | OneTouch Verio |
| Sample Volume | 0.4 µl |
| Test Time | 5 seconds |
| Memory | 500 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | No |
| Connectivity | bluetooth |
| Compatible Apps | OneTouch Reveal, Diabass |
| Measurement Range | 1.1–33.3 mmol/l |
| Dimensions | 86 × 52 × 16 mm |
| Weight | 48 g |
| Temperature range | 6–44 °C |
| Battery | 1 × CR2032 |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data. CHF 44.60 Best price
puravita.ch
Blutzuckermesssystem Set (mmol/L)
listed but out of stock at time of search
As of: 2026-04-19
Price not listed
galaxus.ch
Blutzuckermesssystem Set (mmol/L)
price not surfaced in search
As of: 2026-04-19
Price not listed
amavita.ch
Blutzuckermesssystem Set (mmol/L)
price not surfaced in search
As of: 2026-04-19
Price not listed
direkt-apotheke.ch
Blutzuckermesssystem Set (mmol/L)
As of: 2026-04-19
Compatible test strips & accessories
This device uses OneTouch Verio. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.
Similar devices
Abbott
FreeStyle Precision Neo
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 1000
from CHF 33.50 (4 offers)
Details
Ascensia Diabetes Care
Contour Next
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 800 Alt Test Sites: Yes
from CHF 58.25
Details
Axapharm
Healthpro-X1
Sample Volume: 0.5 µl Test Time: 5 s Memory: 365
from CHF 58.30 (2 offers)
Details