Image: Sanofi
Sanofi
MyStar Extra
Blood glucose meter with BGStar test strips.
Sample Volume: 0.5 µl Test Time: 5 s Memory: 1865
Technical specifications
| Brand | Sanofi |
|---|---|
| Model | MyStar Extra |
| Test strips | BGStar |
| Sample Volume | 0.5 µl |
| Test Time | 5 seconds |
| Memory | 1865 readings |
| Coding | Not required |
| Alt Test Sites | No |
| Connectivity | None |
| Compatible Apps | Diabass |
| Measurement Range | 1.1–33.3 mmol/l |
| Dimensions | 90 × 51 × 17 mm |
| Weight | 51 g |
| Temperature range | 10–40 °C |
| Battery | 2 × CR2032 |
Price comparison
As of: 2026-04-19 · Non-sponsored data.Compatible test strips & accessories
This device uses BGStar. Test strips and lancets are also reimbursed through basic insurance (MiGeL 21.01 / 21.05) when medically indicated.
Similar devices
Abbott
FreeStyle Precision Neo
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 1000
from CHF 33.50 (4 offers)
Details
Ascensia Diabetes Care
Contour Next
Sample Volume: 0.6 µl Test Time: 5 s Memory: 800 Alt Test Sites: Yes
from CHF 58.25
Details
Axapharm
Healthpro-X1
Sample Volume: 0.5 µl Test Time: 5 s Memory: 365
from CHF 58.30 (2 offers)
Details